Ne duam unitetin e komunistëve mbi themelet e stalinizëm-enverizmit!
Rroftë unitetin e të gjithë komunistëve në Shqipëri!
Pa bashkimin e komunistëve nuk ka rivendosja e socializmit në Shqipëri!
RROFTË Stalinizëm-Enverizmi!

 

2019

Janar -Nëntor

 

Mirë se vini në Kominternit (SE)

Seksioni Shqiptar

 

100 vjet KOMINTERNIT

follow us on facebook:

"Comintern 1919 - 2019"

 

 

Rroftë 78-vjetori i themelimit të Partisë së Punës të Shqipërisë!

 

website të veçantë ...

anglisht


gjermanisht

 

 

 

Enver Hoxha 

NJEZET VJET JETË DHE LUFTE REVOLUCIONARE
Fjalim në mbledhjen solemne kushtuar 20-vjetorit
të themelimit të PPSH

7 nëntor 1961

 

 

 8 NENTORI BURIM FRYMEZIM E KUSHTRIM PER POPULLIN E MBARE KOMBIN SHQIPTARE !Ne kushtet e renda te okupimit fashist dhe te nje prapambetje te thelle ekonomike e sociale, pasoj e regjimeve feudoborgjeze, me 8 Nentor 1941 u themelua Partia Komuniste e Shqiperise (PKSH). Kjo ngjarje ka hyre ne historine e Shqiperise si nje date e shenuar dhe si nje pike referimi , frymezimi e kushtrimi per popullin dhe mbare kombin shqiptar. PKSH (me von PPSH) u be udheheqja politike kolektive e popullit dhe me te ne balle ai realizoi fitore te medha te njepasnjeshme per me se 4 dekada. Roli i kesaj partie dhe i te gjitha fitoreve te arritura nen udheheqjen e saj, jane te lidhura ngushte me emrin e Enver Hoxhes, i cili e themeloi, e organizoi, e kaliti dhe e udhehoqi ate e te gjithe popullin nga beteja ne beteje, nga fitorja ne fitore.
Me vdekjen e Tij fizike, udheheqja e larte e partise devijoi nga marksizem-leninizmi dhe vija e drejte revolucionare e Enver Hoxhes, u fut ne rrugen oportuniste, te ideuar e te zbatuar nga Ramiz Alia, i cili tradhtoi partine dhe popullin, pergatiti pra terrenin e kunderrevolucionit ne Shqiperi, u dha jete forcave me reaksionare te vendit tone, te cilat me ndihmen e fuqive imperialiste (vecanerisht atij amerikan) likujduan te gjitha fitoret e arritura dhe tani vendi yne po perjeton ato kushte qe perjetonte kur u themelua PKSH. Per kete arsye kushtrimi qe dha PKSH (me vone PPSH) me 8 nentor 1941 eshte teper aktual. 
Partit e medha politike ne Shqiperi, sikurse jane partia demokratike dhe partia socialiste, ndersa e kane nxjerre atdheun tone ne ankand dhe kane shkaterruar gjithcka qe ndertoi populli shqiptar nen udheheqjen PARIMORE te PKSH (PPSH) e te pushtetit popullor, gjate gjithe kohes te sundimit te tyre, jane cjerrur me te madhe kunder PKSH dhe Enver Hoxhes, se gjoja ajo (PKSH) dhe Ai (Enveri) na paskan qene antikombetare dhe antipopullore. Po c'thone faktet dhe si qendron e verteta?! 

Te marrim ceshtjen kombetare. Qysh ne rezolucionin e mbledhjes se perfaqesuesve te grupeve komuniste per themelimin e PKSH vihej si detyre kryesore ''Te luftohej per pavaresine kombetare te popullit shqiptar dhe per qeverine popullore demokratike te popullit shqiptar dhe per qeverine popullore demokratike ne nje Shqiperi te lire prej fashizmit''.
Edhe ne thirrjen e pare te KQ te PKSH, Nentor 1941 thuhej:''ne u drejtohemi te gjithe shqiptareve te ndershem, qe e duan me te vertete Shqiperine te bashkojme te gjitha forcat tona per t'i vene ne sherbim te luftes sone per clirim kombetar''.  Pra, sic shihet, PKSH e vuri ne balle te programit te saj luften per clirimin e atdheut e pavaresine kombetare nga okupatoret fashiste. Pra ajo u be inisiatore e perpunimit te platformes dhe te organizimit te Konferences se Pezes per krijimin e FANC i cili e bashkoi popullin ''pa dallim feje, krahine dhe ideje'' ne luften per clirim kombetar. 
PKSH e organizoi dhe e udhehoqi popullin shqiptar ne kete lufte realisht ne praktik. Ajo (PKSH) organizoi Ushtrine Nacionalclirimitare, e cila u be forca kryesore e kryengritjes se pergjithshme popullore per clirimin e vendit tone. Anetaret e PKSH u vune ne balle te kesaj lufte si partizane e luftetare te thjeshte, si komandant e komisar te reparteve dhe njesive te Ushtrise Nacionalclirimtare, qe nga baza e deri ne shtabin e pergjithshem te komandes se larte te kesaj ushtrie. Komunistet luftuan me vetemohim, derdhen gjakun e sakrifikuan edhe jeten kunder okupatoreve nazi-fashiste italo-gjerman si dhe bashkepunetoreve te tyre deri ne clirimin e plote te Shqiperise me 29 Nentor 1944.
Edhe pas clirimit PKSH (PPSH) mbrojtjen e atdheut e vuri si detyre mbi detyrat. Ajo nuk i lejoi titistet jugosllave te cilet tentuan te sillnin ne Shqiperi divizionet e tyre, per ta shndrruar vendin tone ne nje republike te tyre; gjitashtu ajo i theu turinjte sulmeve te monarko-fashisteve greke, te cilet tentuan te kapercejne kufirin shqiptar. Partia jone shpartalloi agjentet dhe bandat diversioniste anglo-amerikane te cilet kerkonin ta kthenin Shqiperine ne nje koloni te tyre. Gjithashtu Partia jone e Punes u tha ndal revizionisteve hrushoviane te cileve u ishte hapur oreksi per te gllaberuar Shqiperine dhe i tregoi berrylin fllotes se tyre detare ne Gjirin e Vlores. PPSH e beri kufirin shqiptar te paprekshem. Ajo e shnderroi ushtrine partizane ne nje ushtri moderrne popullore dhe e pergatiti ate ne baze te artit ushtarak shqiptar; pergatiti kuadro komanduese te te gjitha niveleve dhe strukturave ushtarake me shkolla e akademi shqiptare; e pajisi ushtrine me armet e kohes te te gjitha llojeve, me arme te lehta dhe te renda, tanke, raketa, fllote ushtarake detare e ajrore dhe pergatiti nje sistem mbrojtes te fortifikuar, qe rralle kush e kishte ne bote. Mbi te gjitha armatosi gjithe popullin dhe krijoi forma organizimi e pergatitje te atille qe e beri realitet parrullen ''i gjithe populli ushtare''. 
Po cfare thone borgjezet e sotem qe perfaqesohen nga te dy partit e medha, te cilet kane marre pushtetin?
Ata e kane bere te tyre parrullen antikomuniste ballisto-fashiste, se gjoja dhe me demek PKSH na paska luftuar jo per clirimin e Shqiperise, po per llogari te bolshevikeve rus, se ajo na paska qene nje vegel e sllavo-komunisteve; se nuk na paska bere lufte antifashiste Nacionalclirimtare po lufte civile; se duke luftuar kunder okupatoreve e bashkepunetoreve te tyre, na paska percare kombin dhe u paska mohuar ''nacionalisteve'' luften per Shqiperine'', arrijne deri aty sa e quajne PPSH dhe Enver Hoxhen antikombetar, sepse i paska trajtuar keq kriminelet e luftes, se i paskan internuar, burgosur e pushkatuar agjentet e sotem e diversantet anglo-amerikan te rekrutuar nga mbeturinat ballisto-zogiste e kolaboracionistet etj. Po c'te thuash:tradhtia nuk mund te mbrohet ndryshe vecse me llogjiken e tradhtise. 

Sot keta na kane mbetur vetem me akuza te tilla shpifese dhe etiketime absurde prej bastardesh. Po veprojne duke e degjeneruar e shkaterruar ushtrine tone dhe tere sistemin e mbrojtjes; ja ofruan Shqiperine si baze ushtarake imperialisteve amerikane, per ta perdorur si plasdram kunder popujve fqinj dhe per ti vene bijte e ketij populli si mish per top per luftera agreasive. Shkurt puna kunder Shqiperise dhe popullit shqiptar eshte bere dhe vazhdon te behet ajo loje tragjike, ashtu sikurse ajo loja e mbretit zog me Duce fashistin. 

Me gjithe se ne kushte te tjera, ne thelb, para popullit e kombit shqiptar qendron po ajo detyre qe qendronte kur u themelua PKSH, me 8 Nentor 1941. Prandaj kushtrimi qe dha PKSH ne ate kohe, per bashkimin e te gjithe shqiptareve te ndershem, qe duan me te vertete Shqiperine eshte kushtrim edhe per sot, per te mbrojtur pavaresine e atdheut, e per te zmbrapsur rrezikun qe tashme eshte i pranishem e teper kercenues. Ky eshte edhe kushti i domosdoshem per te krijuar mundesi per zgjidhjen e ceshtjeve te tjera kombetare qe ekzistojne te pazgjidhura nga e kaluara, per faj te fuqive imperialiste, ku te cilat ne vend qe te rishikojne e korigjojne padrejtesite e vjetra, po krijojne te reja ne kurriz te kombit tone.
Te marrim ceshtjen tjeter qe ka te bej me pushtetin shteteror. 
Partia ballisto-fashiste (pd) dhe ajo borgjezo-pacifiste (ps) e akuzojne PPSH-ne dhe Enver Hoxhen se gjoja paskan vendosur ne Shqiperi nje diktature totalitare dhe i paskan mohuar popullit tone lirine e demokracine! Edhe ne kete drejtim faktet historike flasin per te kunderten. 
PKSH, ceshtjen e clirimit te atdheut nga okupatoret e huaj e ka pare te lidhur ngushte me clirimin shoqeror, me krijimin e nje pushteti demokratik popullor. Ne rezolucionin e mbledhjes themeluese te PKSH u shtrua detyra e vendosjes ne Shqiperi te nje ''qeverie popullore demokratike e lire prej fashizmit'', pra, ''per nje Shqiperi te lire demokratike popullore''. Edhe kesaj detyre PKSH i qendroi besnike deri ne realizimin e plote te saj, ne perputhje me deshiren e vullnetin e popullit, qe perputhej edhe me marreveshjet e publikuara nga koalicioni i madh antifashist sovjeto-anglo-amerikan. Themelet e pushtetit popullor u hodhen qe gjate LANC, me krijimin e keshillave nacionalclirimtare, te cilat kryenin funksione te bashkimit te popullit, te zhvillimit te luftes dhe te qeverisjes se vendit. Ato erdhen duke u zgjuar e forcuar mbi baze te vendimeve te organeve te larta perfaqesuese te popullit, sic jane Konferenca e Pezes -shtator 1942, qe zgjodhi Keshillin e Pergjithshem te Frontit Antifashist Nacionalclirimtar, Konferencen e Dyte Nacionalclirimtare ne Labinot - shtator 1943, Kongresi i Permetit ne maj 1944, mbledhja e dyte e Keshillit Nacionalclirimtar ne Berat -tetor 1944, aty ku u krijua edhe qeveria e pare demokratike me ne krye shokun Enver Hoxha, Kongresi i pare i Frontit Nacionalclirimtar (FNC) - gusht 1945, i cili vendosi per Asamblene Kushtetuese; zgjedhjet per Asamblene kushtetuese - 2 dhjetor 1945; shpallja e RPSH - 11 janar 1946 dhe aprovimi i kushtetutes se pare te RPSH, - 14 mars 1946. Ne kete menyre populli shqiptar, nen udheheqjen e PKSH, e ngriti pushtetin e tij me lufte e sakrifica te pashembullta, ku ne themelet e tij u derdh gjaku i 28 mije deshmoreve dhe me ne fund u vulos nga populli me voten e tij te lire.
Dhe mgjithese insiatorja, frymezuesja e organizatorja ishte PKSH, organet e pushtetit shteteror, nuk ishin komuniste apo partiake, por organe shteterore te pushtetit popullor. Baza sociale e ketij pushteti ishin aleanca e klases punetore me fshataresine, ishin masat e gjera te popullit tone punonjes. Kjo baze sociale dhe funksionet e tij si pushtet popullor mbeten edhe mbas clirimit te Shqiperise. Ky pushtet thellesisht popullor ndryshonte ne menyre cilesore nga pushteti i mepareshem i pasanikeve feudalo borgjeze. Keta te fundit pushteti popullor i shndrroi ne punonjes te thjeshte si gjithe te tjeret , por duke ua hequr apo refuzuar te drejten e tyre mbi mjetet ekonomike si dhe ato politike me anen e te cilave kishin siguruar pasuri e privilegje, duke shfrytezuar e grabitur popullin.

Clirimi kombetar dhe ai shoqeror cliroi energji te jashtezakonshme te masave te gjera te popullit tone te ndrydhura nga politika e mepareshme. Keto energji tashme u organizuan dhe u kanalizuan nga pushteti popullor per rindertimin e vendit te shkaterruar nga lufta dhe per normalizimin e jetes se re. Me nje entuziazem e solidaritet te papershkruar populli u mobilizua totalisht, ne menyre te vecante te rinjte e te rejat, te cilet i favorizonte mosha dhe vrulli i tyre i natyrshem rinor revolucionar. Para tyre tashme u cel perispektiva per ndertimin drejt se ardhmes. Vrulli i zjarrte i kesaj rinie dhe ky entuziazem u misherua per ndertimin e shtepive te djegura e te shkaterruara; per ngritjen e urave dhe rregullimin e rrugeve; per rimekembjen e ekonomise dhe rritjen e prodhimit te punishteve industriale, bujqesise, blektorise te kohes etj, per sigurimin e ushqimeve, veshmbathjeve e te kushteve te tjera te domosdoshme per jeten. Njekohesisht filloi nje lufte frontale kunder erresires mesjetare, u ngriten shkolla e kurse per zhdukjen e analfabetizmit per tu arsimuar te vegjelit e te rriturit, deri ne zonat e thella malore te vendit tone. Krahas ketyre u zbatuan reforma te medha me karakter demokratik, antiimperialist e antifeudale, sikurse qe reforma agrare, shtetezimi i pronave te medha te kapitalisteve vendas e te huaj, te cilet duke u vene ne sherbim te okupatoreve fashist iu vu damka e krimineleve te luftes; u organizua aministrata e shtetit te ri demokratik popullor etj. Duke punuar per jeten e re paqesore, populli yne nuk e hoqi kurre pushken nga supi. Ate e kish mesuar historia per here te vigjelonte dhe te mbronte fitoret e tij nga jashte, nga veprimtarite terroriste e sabotuese te bandave diversioniste, kriminale dhe agjenturore. 
Brenda 3-4 veteve te para mbas clirimit PKSH dhe pushteti popullor, te mbeshtetur fuqimisht nga populli, rindertuan pothuajse gjithcka qe shkaterruan okupatoret dhe bashkepunetoret e tyre, me tradhtaret shqiptar. Ndersa partia demokratiko-ballisto-fashiste e pushteti i saj, te mbeshtetur nga vandalistet - huliganet, llumi i shoqerise, brenda 3-4 vjeteve mbas permbysjes te poshtetit popullor dhe socializmit ne Shqiperi, bene shkaterrime shumehere me te medha nga ato te pushtuesit fashist e veglave te tyre per 5-6 vjet. Dhe keta kriminele kane goje e guxojne te flasin me paturpesine me te madhe, se komunistet e pushteti popullor gjoja i paskan bere popullit shume te keqija e te liga, kurse keta i paskan sjelle atij ''parajsen e demokracise''!? ''Parajsa e demokracise'' tuaj zoterinj demokrato-ballista eshte se juve shfrytezuat ate katrahure te krijuar per t'e pasuruar me nje shpejtesi te rrufeshme eliten tuaj politike e shteterore ne kurriz te pasurise te popullit, i cili e kish krijuar me aq mund e sakrifica, me aq djerse e gjak. 
Pikerisht aty mbas perjudhes se rimekembjes nga pasojat e luftes, filloi nje etape e re, ajo e zhvillimit te metejshem te vendit ne rrugen socialiste ku forca kryesore e se ciles ishte populli nen drejtimin e pushtetit popullor e te PPSH. Ky ishte nje revolucion i madh ne ndergjegjen e njerezve dhe ne marredheniet e tyre ekonomike, thelbi i te cilave ishte shoqerizimi i mjeteve te prodhimit, duke krijuar pronen e perbashket shteterore dhe kolektive. Borgjezia, duke shoqerizuar punen rriti prodhimin, por ajo u be pengese nga qe mjetet e prodhimit mbeten private, sepse nepermjet ketyre ajo siguronte fitime nga mbivlera, puna e pa paguar e punetoreve. Per te hequr kete pengese duheshin shoqeruar edhe mjetet e prodhimit, ashtu sic kishin argumentuar teorikisht Marksi, Engelsi, dhe zbatuar ne praktike Lenini dhe Stalini ne BS. Te bazuar ne kete teori dhe praktike Enver Hoxha dhe PPSH e aplikuan me sukses edhe ne Shqiperi, duke perdorur metoden e bindjes dhe eksperimentimit ne praktike per nje perjudhe relativisht te gjate. 
Bashkimi e uniteti i popullit, i krijuar mbi bazen e idealeve te lirise kombetare e shoqerore dhe rindertimin e vendit, tashme forcohet me tej me krijimin e bazes ekonomike te socializmit, duke punuar se bashku me pronen e perbashket. Kjo e rriti me shume rendimendin e punes dhe prodhimin, rriti edhe mireqenien, jo te nje klase apo shtrese te ngushte, por per te gjithe masat e gjera te popullit.
Vepra te tilla te medha si elektrifikimi i gjithe vendit, ngritja nga e para e nje industrie te fuqishme nxjerrese e perpunuese te pasurive nen e mbi tokesore; zhvillimi i nje bujqesie moderrne qe i siguroi popullit buken ne vend si dhe produkte te tjera bujqesore e blektorale; heqjen e cdo lloj takse dhe sigurimi i sherbimit mjeksor falas deri ne fshatrat e thella malore; krijimi i nje sistemi arsimor masiv, qe nga fillorja e deri te universiteti e akademia dhe bashke me te ngritja e nje rrjeti te gjere institucionesh kulturore e artistike ne qytet e ne fshat; ndertimi i linjave e mjeteve te komunikacionit e telekomunikacionit me shtrirje brenda e jashte vendit ne nivelin e vendeve te zhvilluara etj, jane deshmi te gjalla te pushtetit popullor dhe vitalitetit te rendit socialist dhe te drejtesise te vijes parimore te PPSH me ne krye Enver Hoxhen. 
Ketu hidhen poshte, marrin fund jo vetem shpifjet qesharake e tejet te diskredituara te demokrat-ballisteve dhe ato te socialist-pacifisteve tane, por bashke me ta edhe ato te kapitalizmit nderkombetar, kunder rendit socialist, pushtetit popullor dhe PPSH.

Akuzat e tyre te felliqura qe hidhen vazhdmisht synojne te mbulojne katastrofen qe i sollen popullit shqiptar dhe per te zgjatur jeten e sundimit politik te tyre skllaverues. Pikerisht ne keto rethana para popullit dhe komunisteve shqiptar shtrohet detyra urgjente qe jo vetem te demaskojne veprat mizore qe u kryen ne kurriz te popullit, dhe propagandes mashtruese qe kerkon ta mbaj te maskuar e vazhduar ate, por edhe te clirohet nga kjo menyre qe po i merr shpirtin. Ja pse populli yne, perkujton me nderim e krenari 8 nentorin 1941 dhe fitoren e LANC qe solli 29 nentorin 1944, ja pse u referohet mesimeve te tyre per t'u frymezuar, qe te dali nga kjo situate e rende dhe te rivendos perseri pushtetin popullor qe humbi. 

Per te realizuar kete detyre, aktualisht jane te interesuara klasa e shtresa te ndryshme te shoqerise; klasa punetore e fshatare, mikroborgjezia dhe borgjezia demokratike, shtresat qe rrjedhin prej tyre si inteligjencia, rinia, gruaja dhe forcat politike qe i perfaqesojne ato. Pikerisht keto interesa te perbashketa i rreshtuan keto forca kunder regjimit te berishes qe dha shpirt me 23 qershor 2013, i cili kerkonte te instalonte edhe juridikisht legjitimitetin e diktatures neofashiste qe ekzistonte defakfto. 
Eshte e natyrshme qe edhe komunistet te perkrahin dhe te luftojne ne kuadrin e ketij grupi antifashist. Do te qe nje qendrim sektar ne qofte se keta nuk do t'i permbaheshin vijes se ketij fronti te gjere, te cilit edhe pse i mungon nje program e organizem unik, i bashkon nje objektiv i perbashket imediat. Po kaq e gabuar do te ishte qe edhe forcat e tjera politike te merreshin ne kete situate me luften kunder komunizmit e komunisteve. 
Ne radhe te pare sepse antikomunizmi eshte arme specifike e fashizmit dhe se dyti, populli shqiptar ka bere nje lufte gjysme shekullore se bashku me komunistet dhe ai i ka provuar ata si luftetare nga me te vendosurit e me besnike ndaj atdheut dhe popullit. Per rrjedhoje, duke luftuar kunder tyre objektivisht cojne uje ne mullirin e neofashisteve, mbjellin pakenaqesi, percarje ne popull dhe dobesojne keshtu luften per pushtetin popullor, per demokraci popullore, ne emer te te cilit luftojne te gjitha forcat politike kunder diktatures neofashiste, qe perben rrezikun kryesor te demokracise popullore dhe atdheut.
Disa majtiste, qe luajne rolin e kolones se peste brenda frontit antifashist, jo vetem fyejne rende komunistet , por fyejne e provokojne rende dhe popullin, kur bejne krahesime e barazojne metodat komuniste me ato te pd-isto-ballisteve. Nuk eshte koha per tu marre me ta por duhet ta dine se nuk do jete e larget dita kur do ta shohin veten ne pozita te diskriminuara te pseudodemokrateve e neo ballistave te sotem. 
Kush eshte me te vertet me popullin e atdheun nuk mund te justifikoje me asgje qendrimet antikomuniste, sepse komunistet jane pjell e pjese e popullit, shprehesit me besnike e me te vendosur te interesave te tij. Kjo tashme eshte provuar nga historia. Asnje lloj propagande antikomuniste nuk mund ta erresoje kete te vertete. Natyrisht  nuk eshte fjala per pseudokomuniste apo renegatet dhe tradhtaret e komunizmit, qe jane edhe renegate e tradhetare te popullit. Ketu fjala eshte per komunistet e vertete, qe shprehin e mbrojne edhe me jeten e tyre interesat e larta te popullit dhe atdheut. Me te tille komuniste Enver Hoxha krijoi PKSH dhe me ata ai udhehoqi popullin ne LANC dhe mbas clirimit ndertimin e socializmit. Ai gjate gjithe jetes se tij luftoi me perkushtim te jashtezakonshem per te mbrojtur komunistet nga ndikimet borgjeze e mikroborgjeze, nga rrymat e ndryshme ideologjike te klasave shfrytezuese te vjetra e moderrniste. Krahas kujdesit per te pranuar ne radhet e partise njerez me perparimtar, me te paster moralisht e shpirterisht, ai insistonte ne formimin e tyre me ideologjine marksiste-leniniste dhe edukimin e tyre me traditat e virtytet me te mira te popullit tone, duke u lidhur ngushte me masat e popullit dhe duke marre pjese aktivisht se bashku me to e ne balle te tyre ne veprimtari praktike revolucionare, per te qene kurdohere te paret ne sakrifica e te fundit ne pretendime, per te dhene edhe jeten kur e lypin interesat e larta te popullit dhe atdheut. 
Te tilla cilesi kane qene kushte paresore qe partia komuniste te luante ate rol qe luajti si pararoje e udheheqese e popullit tone. Ashtu si ndikojne komunistet ne forcimin e rolit te partise se tyre, ashtu edhe partia ndikon mbi komunistet kur ajo perveteson e zbaton me konsekuence parimet dhe normat e saj marksiste-leniniste, centralizmin demokratik, metoden kolegjiale te udheheqjes, demokracine e brendshme te saj, disiplinen e ndergjegjeshme, kritiken dhe autokritiken, forcimin e unitetit, duke luftuar cdo lloj percarje, grupazhi e fraksionizmi, cdo tendence individualiste, bajraktariste e karrieriste, cdo devijim revizionist, oportunist e sektariste, cdo shkelje qe pengon e demton funksionimin e rregullt te partise ne te gjitha organizmat e saj nga baza ne qender. Ky qendrim parimor e beri PKSH (PPSH) te fitoje besimin e popullit e te perkrahet prej tij me te gjitha forcat. 
Kur udheheqja e larte e partise me Ramiz Aline ne krye i braktisi parimet e normat e partise dhe u fut ne rrugen oportuniste, partia humbi vitalitetin dhe rolin e saj, u corientua dhe likujdoi vetveten, gje qe i shkaktoi edhe popullit nje tragjedi te rende qe po e perjetojme sot. 
Te tilla jane mesimet e historise te Levizies Komuniste Shqiptare gjate ketyre viteve. Situata dhe populli e kerkon perseri PKSH dhe s'ka dyshim qe ajo do te zeri perseri vendin qe meriton ne jeten e Shqiperise, per deri sa rrenjet e saj jane te klasa punetore dhe populli punonjes. Keto rrenje s'ka force qe t'i shkul dhe t'i nxjerre jashte zhvillimit te historise, jo vetem ne vendin tone, po edhe ne mbare boten, sepse te tilla jane ligjesite natyrore te vet shoqerise njerezore ne epoken qe jetojme. 

 

 8 NENTORI BURIM FRYMEZIMI E KUSHTRIMI!

LAVDI ENVER HOXHES SIMBOL I KOMUNIZMIT BOTEROR!

 

 

 

 

 

Përshëndetje e solidaritetit

 

Greeting message

of the Comintern (SH)

to the Albanian Section

Long live the 78th anniversary of the founding of the Party of Labour of Albania
and
the 5th anniversary of the founding of the Albanian Section of the Comintern (SH)!


Dear comrades !

On the occasion of the 78th anniversary of the founding of Albania's glorious Labor Party and the 5th year of the founding of the Albanian Section, we would like to extend our sincere congratulations to you, to all Albanian Hoxhaists and to the entire Albanian people.

After a hard struggle against all fractionist and opportunist currents that insisted on the "group" system and opposed the unity of the Communists in the Communist Party, the Communist Party of Albania was founded on November 8-14, 1941 under the leadership of Comrade Enver Hoxha.
The decisive factors of these successes were:


1. The correct leadership by the Party of Labor of Albania, which creatively applies Marxism-Leninism to the concrete conditions of the country, always places politics first, deepens the class struggle, especially on the ideological front, and builds socialism to continue on a revolutionary path to prevent the restoration of capitalism.


2. The preservation and consolidation of the people's power, the dictatorship of the proletariat, and the leading role of the working class in the life of the country. The fact that bureaucracy was being fought and that socialist democracy was being widened and that the masses were increasingly being involved in the governance of the state and the economy.


3. The social ownership of the means of production, the abolition of all forms of exploitation, the constant improvement of the socialist relations of production.


4. The planned and proportional development of the economy and the adherence to the principle of centralized and planned management of the economy.
In the totality of all these great victories, the struggle of the Party of Labor must be emphasized for the creation of the new man, the man of socialist consciousness and high proletarian morality who refrains from giving up the revolution and in the name of the defense of the Fatherland and the Achievements of the socialist revolution to great privations and sacrifices, who thinks, works and lives as a revolutionary.
The Party of Labor has always emphasized the great importance of the revolutionary education of the masses. "The masses build socialism, the party educates them" - in this motto Comrade Enver Hoxha had summarized the relationship of the party to the masses in building socialism. This revolutionary education of the people by the party did not come from the cathedra, but in the class struggle, which the working class and allied strata must continue with undiminished acuteness, even after the conquest of political power under the dictatorship of the proletariat.
The vigilance and determination with which the Albanian people led the class struggle under the leadership of its Party of Labor was the decisive cause for the failure of all attempts by modern revisionism to divert Albania from the socialist way of forcing it onto the path of restoration of capitalism.
With their principled struggle against modern revisionism, the Party of Labor and Comrade Enver Hoxha have earned invaluable services to the communist world movement. They have shown the world's Communists the path of unwavering adherence to Marxism-Leninism and uncompromising separation from the revisionist traitors.

 

Dear Albanian comrades !

From 8th of November 2014 on, the Albanian communists think, discuss, decide and act with a new spirit of proletarian internationalism, with a global style and method, because they have founded the Albanian Section of the Comintern (SH).

Why has the Albanian Section been founded ?

Capitalism in Albania cannot be separated from world capitalism. The liberation of Albania from capitalism is part of the global liberation from world capitalism. The Albanian socialist revolution cannot be separated from the world socialist revolution. It is part of it, serves it.

The Comintern (SH) needs its Albanian Section to tie the socialist revolution in Albania with the the world socialist revolution.

Just as the Albanian proletariat is part of the world proletariat, the Albanian Section is part of the Comintern (SH).

We struggle for the re-establishment of the Albanian dictatorship of the proletariat as part of the establishment of the dictatorship of the world proletariat.

This was and is the reason why the Albanian Section was founded.

Above all it is these principles which will guide your work which have and must have priority for you. These principles must be unsullied, always according to the precepts of our great teachers Marx, Engels, Lenin, Stalin and Enver Hoxha. The principles of Stalinism-Hoxhaism are the principles which must foster and guide the political, ideological, organizational and military opinions and actions of the Albanian Section.

Dear Albanian comrades !

We repeat all our words which we sent to you in our greeting message from the last year because these words have not lost their current meaning.
The Comintern (SH) likes to thank you for your revolutionary activities during the fifth year after the creation of your Section.
All comrades of the Comintern (SH), all Sections, congratulate you today on your fifth anniversary.

The 8th of November 1941 was the turning point in the history of the Albanian people, when the foundation of socialist Albania was laid.

And November 8, 2014 was another turning point in the history of the Albanian people, when you laid the foundation for the restoration of socialist Albania.

We are serious! Do not give up the fight for the strengthening of the Albanian Section !

The Albanian Section has deadened its contact with the Comintern (SH) since a couple of years. We have to say this openly in this greeting message because there is no other choice for us. Not only the comrades of all our Sections have a right to get to know this fact, but also every revolutionary worker all over the world. We are Bolsheviks and do not fear to tell the truth about our weaknesses..

Help us to overcome the interrupted cooperation between the Comintern (SH) and its Albanian Section. Let's overcome everything that prevents us from cooperation between the Comintern (SH) and the Albanian Section. At the moment there is no contact of Albanian communists with the Comintern (SH) - although we sent one enquiry after another to them without getting any response. We can not explain ourselves such behavior..

Therefore it is absolutely necessary that the Albanian comrades make contact with the Comintern (SH). Otherwise the further existence of the Albanian Section will be endangered.
You, the Albanian comrades from the homeland of comrade Enver Hoxha have a role model for all comrades all over the world. You can not fall behind when the world proletariat marches in step with the world socialist revolution. Our Sections are primarily responsible for publicizing the Comintern (SH) in their native language. Unfortunately, in the past 5 years the Albanian Section has not fulfilled this basic task. That can not go on like this.

We have practiced solidarity with the Albanian communists since 50 years and supported the Albanian Section since its founding five years ago. In return, we ask the comrades of the Albanian Section:

What is your contribution of solidarity with the Comintern (SH) in the passed 5 years which we miss so dearly?

This question moves the revolutionary heart of the whole world proletariat. Therefore, we practice solidary criticism at our Albanian comrades in order to remind them of their duties to their world party, namely to propagate actively the Comintern (SH) in their Albanian homeland.

Anyway. We let you know that we are still in solidarity with you. We have great respect towards the heroic deeds of the Albanian comrades and will never let them in the lurch. We know, your most painful experience was the loss of happy life in a socialist society. We share your hatred against all those traitors who betrayed and destroyed your beloved socialist homeland. We support your firm determination to turn your hatred into the revolutionary struggle for the re-establishment of socialism in Albania. Socialism was achieved by blood and sweat of the Albanian people. And it will cost even more blood and sweat for the restoration of the dictatorship of the proletariat. However, we communists all over the world are convinced about the fact that the Albanian people who have built up socialism, will also be victoriously reconquer their socialist achievements. That's what the enemies of the Albanian people fear most. And that's why they are not tired of slinging mud at you. But you have proved to never give up your struggle against anti-communism in Albania. You rely on the invincible ideological weapon of Stalinism-Hoxhaism, on the glorious heritage of the Party of Labour of Albania, and on international support from all comrades of the Comintern (SH).

The Albanian Section, which was founded five years ago, must march without hesitation onto the glorious path of the Party of Labour of Albania with comrade Enver Hoxha at the head.

The Albanian Section of the Comintern (SH) must always be better connected with the Albanian working class and the Albanian people with each new year. One day you will lead the class struggle to victory. The day will come when the dictatorship of the Albanian bourgeoisie will be overthrown, when the foreign imperialists will be expelled, and the dictatorship of the proletariat re-established under the revolutionary banner of Comrade Enver Hoxha.

We know that you Albanian comrades must fight under difficult conditions of illegality. You are threatened by the social-fascists who dare to block the influence of the Comintern (SH) in Albania. The open and hidden social-fascists try to discredit our members and to keep them away from their struggle for the socialist revolution.

Be watchful, comrades!

Adhere strictly to the rules of illegality that Enver's Party has taught you during its glorious liberation war against the fascist occupiers and their quislings! The Comintern (SH) and all her Sections stand solidly at your side and support you with all our strength.

Today, the Albanian people experience the consequences of the world capitalist crisis firsthand, and they will protest, fight and rise up. In order to unify the liberation struggle of the Albanian people under your communist banner, it is necessary that you build up a strong Albanian Section of the Comintern (SH).

We know, that you Albanian comrades are still suffering from the current situation of the split within the Albanian Communist Movement. It is therefore the most urgent task of the Albanian Section of the Comintern (SH) to overcome the primitiveness of individual circle-groups who are competing among each other instead of beating jointly the rule of the capitalist bourgeoisie. The split of the various groups means a weakening of the Albanian communist movement as a whole. It is necessary to establish a revolutionary united front under the joint banner of Comrade Enver Hoxha.

What did comrade Enver Hoxha say on 8th of November, 1941 ?

«The past of the communist groups must be made a lesson for us. Group spirit cannot exist. This situation must be ended!"

Sadly to say, but this situation is not different from today's situation.

Just as in times before the founding of the PLA, the communist movement of today in Albania is still split into many groups and parties.

Only through the struggle for unity can the Albanian communist movement be transformed into strength. However, the unity of the Communist in Albania can only be achieved in the struggle against opportunism - against the opportunists and not together with the opportunists. This is exactly what comrade Enver Hoxha did in 1941 and what we have to do today, too - namely the overcoming of opportunism which hinders us from forming the unity of the communist movement and the further development of the Albanian Section of the Comintern (SH).

The unity of the Albanian Communists rests on the common will and on the common action to turn Albania back into a socialist country. But that is not yet the decisive point. The decisive factor is revolutionary unity for the armed overthrow of the dictatorship of the bourgeoisie. A new socialist Albania can flourish only through the violent socialist revolution. Unity can therefore only exist with those forces which follow the revolutionary path of the Albanian Section of the Comintern (SH) which is guided by the teachings of Stalinism-Hoxhaism.

Therefore it is indispensable to draw a clear line tirelessly and obstinately between us and the Albanian opportunists, the lackeys of the Albanian social-fascists.

The unity of the Albanian Communists will be successful only on the basis of Stalinism-Hoxhaism.

Dear Albanian comrades !

The PLA with Enver Hoxha at the head has taught you everything how the revolutionary struggle for socialism in Albania is to be conducted. It is now important to implement these valuable teachings consistently, and to strengthen the Comintern (SH) in Albania.

The Comintern (SH) and her Sections wish the Albanian Section a lot of success, courage and endurance. We are sure that you will overcome all difficulties in the future , namely in the same way as the PLA has overcome all difficulties in the past.

The victory will be ours if we follow firmly the banner of comrade Enver Hoxha!

Honor and glory to the 78th anniversary of the PLA!

Long live comrade Enver Hoxha - the 5th Classic of Marxism-Leninism!

Long live Marx, Engels, Lenin, Stalin and Enver Hoxha!

Long live the world socialist revolution !

Long live the socialist revolution in Albania!

Long live the Albanian Section of the Comintern (SH) !

Long live the unity of all Albanian communists under the banner of Stalinism-Hoxhaism!

Long live the Comintern (SH) and her Sections!


Wolfgang Eggers
Communist International (Stalinist-Hoxhaists)
November 8, 2019

 

 

 

 

 

 

 

Kur lindi Partia

I

II

III

 

 

Themelues Deklarata

8 nëntor 2014

 

 

Rroftë ditëlindjen 111 e dashur tonë shokut

Enver Hoxha!

16 tetor 1908 - 16 tetor 2019

 

Lavdi Vepres se drejte e te qarte revolucionare te shokut Enver Hoxha!


Poshte deviatoret e mesimeve revolucionare te shokut Enver Hoxha!


Rrofte populli shqiptar!

 

Përshëndetje e solidaritetit

Greeting Message of the Comintern (SH)

 

on occasion of the 111th birthday

 

of comrade Enver Hoxha

 

Today, 111 years ago, our beloved comrade Enver Hoxha was born. He stands side by side with Marx, Engels, Lenin and Stalin as the 5th Classic of Marxism-Leninism. He remains well deep in the minds and hearts of every genuine communist in the world.

We celebrate Comrade Enver Hoxha's 111th birthday on a day when the Turkish fascists invaded Syria and committed genocide there, especially at the Kurdish people.

Let us therefore recall the heroic liberation struggle of the Albanian people against the Ottoman Empire, the famous historical battle of the Amselfeld and the great Albanian national hero Skanderbeg, who entered into the glorious history of the liberation struggle of the peoples. Skanderbeg and Enver Hoxha are a great model for the Kurdish people.

Enver Hoxha wrote:

"In other countries there are immature communists who do not understand this great problem of the progressive and revolutionary past of our people. When a certain communist, a party leader from another country visited Kruja and saw the magnificent monument to Skanderbeg he said: 'After all he was a prince, a king of Albania and communists should not praise kings and the monarchy in this way.'

Obviously he was not a mature communist, or was not at all a good communist but only had that mask. Od course, we communists are against the monarchy and against kings. Yes, Skanderbeg was aprince and a king, but a prince and a king of the people like flesh to bone and his history was epoch-making, because fought against the most powerful emoire of that time which threatened the whole of Europe. Together with the Albanian people, he resisted the barbarous attacks of the Ottamans and defeated them for 22 years on end. How could the Albanian communistsfail to give prominence to this man who emerged from the people, who fought for the people, who became an example of struggle for freedom, an example of heroism and determination for all the peoples of the world ?

Thanks to the Party, Albania has now realized the dream of our forefathers. The duty devolves on us to further temper and stregthen our socialist Albania, to make it more beutiful, to make the life of the people happier, more joyful, to advance toward progress, science, prosperity, to carry the revolution ever further forward, to extend and develop it and become its banner bearers. We are not conceit, but are marching on the true course of Marx, Engels, Lenin and Stalin and that enables us to say that we are participants in the great world revolution." (Enver Hoxha: "On the men of the Renaissance).

Already 500 years ago, the rich West felt that they are "above" to do not assist the Balkan peoples against their Turkish occupiers. This shameless Western attitude has not changed today against the Kurdish people.

For 500 years Albanians have had to fight heroically to free themselves from Turkish oppression and exploitation. By 1912, Albania got rid of its Turkish occupiers and won its independence by relying on its own forces.

Thus, the Albanians showed the Kurdish people that the valiant resistance of every freedom-loving people condemns every policy of intimidation, no matter how much based on modern deadly weapons, to shameful failure.

Just as the Albanian people fought for their freedom and independence with their blood spilled, so too does the Kurdish people make their sacrificial journey to freedom, independence and socialism with the sword.

At present, the Kurdish liberation struggle for such magnificently accomplished exploits in the fight against world imperialism, against Islamist terrorism and against Turkish fascism seems hopeless but this is not so. Appearances are deceiving, for even if there is a defeat whose possibility every revolutionary liberation struggle must always reckon with, this will only be a temporary defeat.


"The revolutionary struggle may suffer defeat at a particular moment, but this is temporary. Following the defeat, the revolution is prepared again and victory comes. In this struggle of the oppressed masses we see a vigorous movement, an organization, stronger here and in embryo there, against the manoeuvres of the imperialist great powers which are obliged to use all possible tactics to deceive and mislead the peoples and divert them from their correct course.

Therefore it is necessary that we thoroughly understand the various tactics of the imperialist, powers, see clearly how they evolve, how they are concocted and what aims they have, so that we can determine correctly what we must do to defeat them, one after the other. Their defeat creates premises for counteractions which follow one another until the general uprising is achieved."(Enver Hoxha:" Political Panorama ", 1979)

Enver Hoxha said about the Kurds:

"The Kurds are a fairly large nation, scattered in many countries due to the unjust treaties of the imperialists, and there are Kurds in Iraq, Turkey, Iran, and the Soviet Union ..." (Enver Hoxha: "Political Panorama", 1979)

Today Kurds are scattered throughout Europe and around the world, enjoying international solidarity. The peoples of the world are on the side of the just liberation struggle of the Kurdish people, just as the comrade Enver Hoxha once stood by his side. No one has the right to deny a nation the right to self-determination or even to accuse it to be terrorist. No people have the right to rob and slaughter other people. And every people deprived of their self-determination has the right to fight for their self-determination and to fight back with the weapon in their hands. That was the revolutionary way with Enver Hoxha at the top.

Whether western or eastern imperialism, whether Turkish or Arab fascism, the Kurdish people will defeat all external and internal enemies. If the Kurdish people lean on the 5 classics of Marxism-Leninism, it will be invincible and finally live in happiness, peace and friendship with its neighbors, in its own united, independent and socialist Kurdistan.

What is the most important lesson that can be drawn from the ideology of Hoxhaism and the history of socialist Albania for the Kurdish people?

Freedom, independence and socialism are achievable for every people - even under the most complicated, difficult and worst circumstances and conditions of the rule of world imperialism. This has proved Albania, under the leadership of Enver Hoxha, to all peoples, even as one of the smallest and once poorest countries in the world.

Hoxhaism is the highest expression of the universality of proletarian ideology as a guideline for the immediate and rapid creation of a socialist world, for Hoxhaism has proved the successful prosperity of socialism for 40 years. If in Albania the socialist revolution has triumphed under the banner of the 5 classics of Marxism-Leninism, it will not only win in Kurdistan, but also all over the world!

 

Long live the 111th birthday of comrade Enver Hoxha – the 5th Classic of Marxism-Leninism!

 

Comrade Enver is immortal – his genius enlightens our path towards the victorious world socialist revolution!

 

Long live anti-revisionist and anti-social-fascist struggle!

 

Bullets against world bourgeois class and world capitalism!

 

Death to all kinds of imperialism and social-imperialism!

 

Long live Marxism-Leninism-Stalinism-Hoxhaism!

 

Long live armed world socialist revolution and proletarian dictatorship!

 

Long live world socialism and world communism!

 

Long live the Comintern (SH)!

 

 

Wolfgang Eggers

Comintern (SH)

October 16, 2019

 

 

faqe speciale për ditëlindjen tuaj

 

anglisht

gjermane

 

 

 

Enver Hoxha. Jeta dhe Vepra. 1908-1985

 

 

ENVER HOXHA
BIOGRAFI E SHKURTËR

 

SHTYPUR NË STABILIMENTIN «RINIA» , TIRANË - 1947

 

 

6 vjet:

ENVER HOXHA

The 5th Classic of Marxism-Leninism

and the Foundations of Hoxhaism

published by the Comintern (SH)

on occasion of the 105th Birthday of comrade Enver Hoxha

October 16, 2013

 

 

 

40 vjetori i vdekjes

Uebfaqja gjithashtu në:

anglisht

gjermane

rusisht

 

 

HYSNI KAPO

23 Shtator 1979

23 Shtator 2019

 

 

Anti-ditë të Luftës

1 shtator 1939 - 1 shtator 2019

 

Lufta kundër luftës imperialiste!

 

Transformimi i luftës imperialiste në luftë civile (Lenin)

 

 Lufta e Dytë Botërore filloi 80 vjet më parë

See the source image

 

Lufta kundër luftës imperialiste !

website të veçantë ...

anglisht


gjermanisht

 

ENVER HOXHA 

«Ne jemi për unitetin e proletariatit botëror dhe të të gjitha forcave të vërteta antiimperialiste e përparimdashëse, të cilat me luftë do të thyejnë planet agresive të luftënxitësve imperialistë e socialimperialistë.

Në veprat e tij gjeniale mbi imperializmin, V. I. Lenini arriti në konkluzionin se imperializmi eshtë kapitalizëm në rënie e dekompozim, është faza e fundit e kapitalizmit dhe vigjilia e revolucionit social të proletariatit. Duke analizuar fenomenet që karakterizojnë imperializmin, ai shkruante se «të gjitha këto e bëjnë shkallën e arritur sot nga zhvillimi i kapitalizmit epokë të revolucionit proletar, socialist», se «kjo epokë ka filluar», se «në rendin e ditës të epokës që jetojmë vihet, për shkak të kushteve objektive, përgatitja e gjithanshme e menjëhershme e proletariatit për të marrë pushtetin politik, me qellim që të realizohen masat ekonomike dhe politike që përbëjnë brendinë e revolucionit socialist» (Veprat, vëll. 24, f. 506).

Kjo luftë drejtohet -e nuk mund të mos drejtohet - kundër disa armiqve : kunder shtypësve imperialistë, e në radhë të parë kundër dy superfuqive, si shfrytëzueset më të mëdha e xhandarë ndërkombëtarë, armiket më të rrezikshme të të gjithe popujve të boiës; kundër borgjezisë reaksionare vendëse, të lidhur me mijëra fije me imperialistët e huaj, me këtë ose atë superfuqi, me monopolet ndërkombëtare dhe qe është armike e lirisë dhe e pavarësisë kombëtare; kundër mbeturinave të theksuara të feudalizmit, që mbështeten në imperialistët e huaj dhe bashkohen me borgjezinë reaksionare kunder revolucionit popullor; kundër regjimeve reaksionare e fashiste, përfaqësuese e mbrojtëse të sundimit të ketyre tre armiqve.

Strategji revolucionare është ajo që në qendër vë revolucionin. «Strategjia dhe taktika e leninizmit – shkruante Stalini – është shkenca e udhëheqjes së luftës revolucionare të proletariatit» (Veprat, vëll. 6, f. 155).

Strategjia leniniste e shikon revolucionin proletar botëror si një proces të vetëm, të përbërë nga disa rryma të mëdha revolucionare te kohës sonë, në qendër të të cilit qëndron proletariati ndërkombëtar.

Në metropolet e kapitalizmit procesi i revolucionit proletar botëror mishërohet sot në luftërat klasore gjithnjë në rritje të proletariatit e të shtresave të tjera punonjëse e përparimtare kundër shfrytëzimit e shtypjes borgjeze, kundër orvatjeve të borgjezijsë për t’ua hedhur barrën e krizës së tanishme të sistemit kapitalist botëror mbi kurriz punonjësve, kundër rigjallërimit të fashizmit në këtë ose atë formë etj. Midis masave të gjera te punonjësve, me proletariatin në krye, po çan e do të çajë çdo ditë e më shumë rrugën vetëdija se e vetmja rrugëdalje për të shpëtuar nga krizat e plagët e tjera të kapitalizmit, nga shfrytëzimi borgjez, nga dhuna fashiste e nga luftërat imperialiste është revolucioni socialist dhe vendosja e diktaturës së proletariatit.

 

Për proletariatin dhe revolucionin proletar vihet detyra për përmbysjen e çdo irnperializmi, dhe në mënyrë të veçantë e dy superfuqive imperialiste. Çdo imperializëm, nga natyra e tij, është kurdoherë armik i egër i revolucionit proletar, prandaj ndarja e imperializmave në më shumë a në më pak të rrezikshëm, nga pikëpamja strategjike e revolucionit botëror, është e gabuar. Praktika ka vërtetuar se të dyja superfuqitë, në të njëjtën masë dhe në të njëjtën shkallë, përfaqësojnë armikun kryesor për socializmin, për lirinë e pavarësinë e kombeve, forcën më të madhe mbrojtëse të sistemeve shfrytëzuese, rrezikun e drejtpërdrejtë për ta hedhur njerëzimin në një luftë te tretë botërore. Injorimi i kësaj të vërtete të madhe, nënvleftësimi i rrezikut të njërës ose të tjetrës superfuqi dhe, aq më keq, thirrja për t’u bashkuar me njërën superfuqi kundër tjetrës, janë me pasoja katastrofale e me rreziqe të mëdha për të ardhshmen e revolucionit e të lirisë së popujve.

Në Manifestin e Partisë Komuniste Marksi dhe Engelsi kane shkruar: «Një fantazëm sillet nëpër Evropë – fantazma e komunizmit. Të gjitha forcat e Evropës plakën [...] janë bashkuar për t’i bërë luftën e shenitë kësaj fantazme». Ky konstatim i Marksit dhe Engelsit është aktual edhe në ditët tona. Disfata e përkohshme që ka pësuar revolucioni për shkak te tradhtisë revizioniste, si dhe potenciali ekonomik e fuqia ushtarake shtypëse që imperializmi e socialimperializmi u kundërvënë levizjes revolucionare e ideve të komunizmit, nuk kane mundur e nuk do të mundin kurrë të ndryshojnë kursin e historise, as të mposhtin forcën e madhe të marksizem-leninizmit.

 

 

 

75 vjet më parë
18 gusht 1944

RADIO TIRANA

(tetor 1971)

ERNST THÄLMANN

Biri i besueshëm i popullit gjerman

me rastin e 27 vjetorit të vrasjes së tij - RADIO TIRANA

 

 

124 vjet më parë

Data e vdekjes
5 gusht 1895

 

website të veçantë

anglisht
gjermanisht

 

 

Front i kuq botëror kundër luftës dhe fashizmit

Bashkim e Luftëtarëve të Frontit të Kuq

Organizimi i

INTERNACIONALJA KOMUNISTE (SE)

Dita e themelimit më 29 korrik 2019

anglisht

gjermanisht

arab

 

 

libri ynë i ri:

"Idetë e Stalinit dhe të Enver Hoxhës për antifashizmin janë të pamposhtur" 

"Stalins und Enver Hoxhas Ideen des Antifaschismus sind unbesiegbar"

në gjuhën gjermane 

 

në kujtim të:

76 vjetori i themelimit të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare të Shqipërisë 

 

75 vjet
24 - 28 Maj

1944-2019

 

 

75 vjet!

Ne do të krijojë një të dytë Republikën Popullore Socialiste të Shqipërisë!

 

 

Mesazh Përshëndetjeje të

Kominternit ( SE ) të Seksionit shqiptare
22 Maj . 2019
Shokë të dashur të Seksionit shqiptar të Kominternit ( SE ) !

Me rastin e përvjetorit të 75 të Kongresit të Parë Antifashist të Përmetit ne dërgojmë përshëndetjet tona militante. Ne festojmë së bashku me ju këtë ditë të fitores !
Ne pohojnë se ne do të luftojmë me ju sup më sup për sa kohë që shteti i korruptuar fashiste - kapitaliste dhe anti - demokratike i Shqipërisë së sotme të shkatërrohet tërësisht . Në gërmadhat e saj ju do të ri - ndërtoni me sukses shtetin e dytë Socialiste shqiptar në frymën e shokut Enver Hoxha.
I gjithë proletariatit botëror dhe populli shqiptar nuk do të harrojnë traditat e mëdha anti - fashiste shqiptare dhe heronjtë me shokun Enver Hoxha në krye .
Këtë herë , fashistët nuk na vijnë vetëm nga jashtë Shqipërisë . Këtë herë fashistët po vijnë edhe nga brenda . Ne jemi të sigurt se populli shqiptar fitimtar do të mposhti fashistët nga jashtë dhe brenda !
Të social -fashistët i hapë rrugën fashizmit . Social-fashistët i hapën rrugën fashizmit . Social-fashistët janë ata tradhtarë që socializmin e duan me fjalë, por jo me vepra. Fashizmi nuk mund të mundet pa likujdimin e social-fashistëve , revizionistëve , neo- revizionistëve dhe të gjitha rrymave të tjera oportuniste!


Kapitalizmi në Shqipëri mund të shkaterrohet vetëm në bazë të Stalinizëm-Enverizmit!

Ne së bashku do të largojmë pashmangshmërinë e restaurimit të kapitalizmit në Shqipëri dhe në të gjithë botën !

Shoku Enver Hoxha na ka mësuar dhe në praktikë u provua se historikisht fashizmi do të mundet dhe se socializmi do të triumfojë.

Rroftë Ri-ndërtimi i Shqipërisë socialiste në frymën e shokut Enver Hoxha !

Rroftë 75 vjetori i Kongresit të Përmetit!

Rroftë PPSH!

Rroftë shoku Enver Hoxha !

Rroftë revolucioni socialist në Shqipëri!

Rroftë revolucioni socialist në botë !

Rroftë Seksioni shqiptar i Kominternit ( SE ) !

Rroftë Stalinizëm - Enverizmi!

Kominterni ( SE )

Wolfgang Eggers

 

 

 

 

 

Kongresi I Antifashist Nacional-Çlirimtar zhvilloi punimet nga 24-28 maj 1944 në qytetin e çliruar të Përmetit. Ai zgjodhi Këshillin Antifashist Nacional-Çlirimtar si trupin më të lartë legjislativ dhe ekzekutiv që do të përfaqësonte sovranitetin e popullit shqiptar, si brenda dhe jashtë vendit, aprovoi Komitetin Antifashist me atributet e qeverisë së përkohshme popullore me President shokun Enver Hoxha. Kongresi hodhi themelet e shtetit të ri shqiptar të demokracisë popullore dhe vendosi t'i ndalohej Zogut kthimi në Shqipëri, të mos njihej asnjë qeveri tjetër që mund të formohej brenda ose jashtë Shqipërisë, kundër vullnetit të lirë të popullit, të anuloheshin të gjitha marrëveshjet politike dhe ekonomike që kishte lidhur qeveria e Zogut me shtetet e huaja, të vazhdohej lufta kundër pushtuesve gjermanë dhe tradhëtarëve shqiptarë deri në shkatërrimin e tyre të plotë dhe vendosjen e pushtetit të demokracisë popullore në të gjithë vendin.

 

 

ENVER HOXHA

RAPORT
NE KONGRESIN I ANTIFASHIST
NACIONAL—ÇLIRIMTAR

24 maj 1944

 

* * *

 

Me 24 maj 1944 u mbajt Kongresi historik ne qytetin e Permetit

 

i cliruar nga forcat partizane dhe i djegur 2-3 here nga okupatoret.


Ne kete kongres kishin ardhur delegate te popullit shqiptar te zgjedhur ne menyren me demokratike nga te gjith anet e Shqiperise ,nga zonat e cliruara dhe te okupuara.Per te paren here ne historine e tij pas nje lufte kaq te pergjakshme ,populli dergoi nje numer te madh delegatesh per te sanksionuar me ligj veprat e tij te pavdekshme ,per te vendosur ligjerisht pushtetin e tij demokratik dhe per te marre vendime te rendesishme ne dobi te tij
Kongresi i Permetit zgjodhi Keshillin Antifashist Nac-Cl ,organin legjislativ dhe ekzekutiv njekohesisht ,ne nje forme krejtesisht te re , te demokracise popullore,ku te dy pushtetet,ai legjislativ dhe ekzekutiv jane te bashkuar,dalin prej popullit dhe i perkasin popullit
Keshilli Antifashist Nac-Cl zgjodhi ne kongresin e Permetit edhe Komitetin Antifashist Nac-Cl,organ ekzekutiv kryesor te tij me atributet e nje qeverije provizore.
Kongresi i Permetit percaktoi vijen politike dhe ate te luftes ne rrethanat e reja historike per te forcuar edhe me shume per te zgjeruar sukseset dhe arritjen e fitoreve .
Kongresi i Permetit qe perfaqesonte vullnetin sovran te popullit krijoi organet legjislative dhe ekzekutive te shtetit te ri ,qe u ngriten me lufte dhe me gjak mbi germadhat e nje shteti te vjeter feudalo borgjez .Me lufte populli shqiptar e permbysi regjimin e vjeter dhe ne lufte ai vendosi regjimin e ri te popullit, Keshillat Nac-Cl u ben format e reja te qeverisjes se popullit.
Kongresi i Permetit hartoi dhe nje rezolucion,qe ne vendimet e tij historike thuhej:
"Te ndertohet Shqiperia e re demokratike popullore sipas vullnetit te popullit qe sot e shpreh solemnisht ne Keshillin Antifashist Nac-Cl, i cili eshte me te vertete nje pushtet popullor i dale nga lufta Nac-Cl qe po ben populli Shqiptar"
Ne deklaraten e kongresit u percaktuan vendime shume te rendesishme:
-I ndalohet Zogut hyrja ne Shqiperi me qene se ceshtja e regjimit do te vendoset nga populli ,me vullnetin e tij te lire ,te cilen e perfaqeson vetem Keshilli Antifashist Nac-Cl
-Te mos njihet asnje qeveri tjeter qe mund te formohet brenda ose jashte Shqiperise kundra vullnetit te lire te popullit shqiptar
-Rishikimi dhe prishja e te gjitha mareveshjeve ,lidhjeve ekonomike dhe politike ,qe kishte bere qeveria e Zogut ne dem te popullit shqiptar
-Te mos pranohesh asnje marrveshje ,asnje lidhje nderkombetare ,qe mund te lidhin jashte ose brenda Shqiperise klikat reaksionare ,qofte si grup politik ,qofte si qeveri.
Kongresi i Permetit u dha grusht dermues qeverive kuislinge te brendeshme dhe tentativave te reaksionit anglo -amerikan qe kerkonin te krijonin qeverira reaksionare brenda dhe jashte vendit tone per ti rrembyer popullit nga duart fitoren.
Ky kongres shenoi nje nga sukseset te te medha te luftes aAntifashiste Nac-Cl ;U be tribuna ,ku per here te pare ne Shqiperi u shfaqen lirisht mendimet dhe deshirat e popullit ,ku u morren vendime me rendesi per fatin e atdheut tone ,per zhvillimin e luftes drejt krijimit te nje te ardhme te sigurte
Ne kete jubile te kremtimit te 70 vjetorit te Kongresit te Permetit:Ne perkujtojme me respekt te thelle epopen e lavdishme te luftes Antifashiste Nac-Cl ,ku populli shqiptar nen udheheqjen e urte te PKSh me ne krye vizionarin dhe strategun e madh Enver Hoxha, luftoi me heroizem te papare duke sakrifikuar dhe bijet dhe bijat me te mira te saj qe me gjakun e tyre u vadit liria dhe pamvaresia e atdheut tone te dashur,njekohesisht do te perulemi me respekt dhe do tu jemi gjithnje mirenjohes dhe per arritjet e sukseset e medha te arritura ne epoken e socializmit drejt ndryshimeve kolosale dhe progresit te madh shoqeror
Lavdi Kongresit te Permetit !.
Lavdi Epopes se lavdishme te luftes Antifashiste Nac-Cl te udhehequr nga PKSh me ne krye komandantin Enver Hoxha!
Lavdi deshmoreve dhe heronjve te rene ne lufte dhe per ndertimin e socializmit!

Shpresa Bajraktari-ruci

 

 

 

 

 

25 Maj 2019

Bojkotuar zgjedhjet për Parlamentin Evropian!

 

Kapitalizmi - Jo!

 

 

Socializmi - Po!

 

 


 

 

9 MAJ 1945 SHENON FITOREN E MADHE MBl NAZI-FASHIZMIN!

 

-Lufta e Dytë Botërore ishte përpjekja politike dhe ushtarake e nazi-fashizmit në Europë për pushtimin e sundimin e gjithë botës. Kjo luftë filloi me agresionin e viteve 1933-1935 dhe me pushtimin e Abisinisë me 1936 nga Italia fashiste.

-Në garën e luftës pushtuese gjakatare u përfshinë Italia, Gjermania dhe Japonia. Për këtë u krijua boshti Nazifashistë Romë-Berlin-Tokio. Sulmi i 22 qershorit 1941 mbi Bashkimin Sovjetik nga Gjermania Naziste vulosi perfundimisht aktin me barbar ndaj lirisë së popujve.

-Me gjithë kundershtimet antifashiste fillestare, kundër përhapjes së kësaj "mortaje" u desh krijimi i bllokut Antifashist i përbërë nga BS, Anglia dhe SHBA.

-Lufta e Dytë Botërore përfshiu 61 shtete, dhe veprimet operacionale u shtrinë në 40 shtete. Morën pjesë 110 milion trupa ushtarake. Janë të njohura për fitoret historike kundër nazizmit betejat e Stalingradit, Normandisë, El Allomeit, Kursukut, Moskës, Singapurit si dhe ajo e rënies së Berlinit në vitin 1941-1945.

Shqipëria në Luftën e saj Antifashiste Nacionalçlirimtare u rrjeshtua me Aleatët Antifashist dhe me 31 korrik 1944 në takimin e Barit të Italisë të përfaqësuesit të Këshillit Përgjithshëm N.Çl.Sh me Shtabin e Mesdheut iu shtruan kërkesat:

1. Të njihet Fronti N.Çl. Shqiptar si e vetmja organizatë që luftonte pushtuesin nazist.

2. Të njihet UNÇLSh. si ushtri e Popullit Shqiptar dhe si e vetmja që lufton pushtuesin nazist.

3. Të njihet UNÇLSh si ushtri aleate.

4. Të njihet Këshilli i Përgjithshëm Antifashist NÇlSh me funksionet e tij si Qeveri e Përkohëshme e Popullit Shqiptar, për kohën e luftës.

5. Të pranohet një delegacion ushtarak i përhershëm i Shtabit të Përgjithshëm të UNÇLSh pranë Shtabit Ushtarak Aleat të Mesdheut.

LANÇ e Popullit Shqiptar, në takimin me Aleatët e Antifashistët pati rëndësi të madhe historike.
UNÇSh u njoh si ushtri aleate.
U pranua qëndrimi i delegacionit Ushtarak të Shtabit të Përgjithshëm të UNÇSh pranë Shtabit Aleat të Mesdheut deri në fund të Luftës Dytë Botërore.

Shqipëria si Aleate e Antifashizmit me forcat e UNÇSh jo vetëm çliroi vendin e saj por ndihmoi edhe me disa veprime luftarake përtej kufijve duke dërguar 2 Divizione partizane, atë të 5-të e të 6-të Sulmues, aty nga 29 nëntori 1944, gjer më 2 shtator 1945.

Këto forca u kthyen në atdhe pas kapitullimit të Japonisë me 2 shator 1945.
Beteja e Berlinit dhe kapitullimi i japonisë në lindje, si pjestare e bllokut Nazifashist, shënoi mbarimin e Luftës së Dytë Botërore dhe fitoren e popujve paqedashës.

Shqipëria për herë të parë në historinë e saj, sa tragjike aq edhe e lavdishme, u rradhit me forcat e fuqive te mëdha si aleate e tyre kundër armikut të përbashkët të njerëzimit, duke shënuar arritjen më madhore të të gjitha kohrave.


RROFTE 9 MAJ 1945!

 

Rroftë 74 vjetorin e çlirimit nga fashizmi i Hitlerit!

9. Maj 1945 - 9. Maj 2019

 

faqen e internetit të veçanta në dispozicion në

ANGLISHT

RUSISHT

GJERMANISHT

portugalisht


të reja:

FRËNGJISHT

SPANJISHT

 

 

ENVER HOXHA

Shumë politikanë e historianë borgjezë e revizionistë thonë e shkruajnë sikur agresioni hitlerian e gjeti Bashkimin Sovjetik të papërgatitur dhe për këtë ia hedhin fajin Stalinit! Mirëpo faktet e rrëzojnë poshtë këtë shpifje. Dihet se Gjermania hitleriane, si shtet agresiv, duke shkelur Paktin e mossulmimit, në mënyrë krejt të pabesë e pirateske, përfitoi nga befasia strategjike dhe nga epërsia numerike e një force shumë të madhe prej afër 200 divizionesh, të vetat dhe të aleatëve të sai, duke i hedhur ato në një «luftë-rrufe», me anën e së cilës, sipas planeve të Hitlerit, Bashkimi Sovjetik do të mposhtej e do të rrëzohej brenda jo më shumë se dy muajsh!

Por dihet se ç'ndodhi në të vërtetë. «Lufta-rrufe» që kishte pasur sukses gjithkund në Evropën Perëndimore, në Lindje dështoi. Ushtria e Kuqe, duke pasur një prapavijë shumë të fortë, me mbështetjen e gjithë popujve sovjetikë, në tërheqje i rraskapiti forcat e armikut derisa i gozhdoi, pastai i kundërsulmoi dhe me goditje të njëpasnjëshme i dërrmoi, sa më në fund e detyroi Gjermaninë hitleriane të kapitullonte pa kushte. Historia tashmë e ka fiksuar përjetë rolin vendimtar të Bashkimit Sovjetik për shkatërrimin e Gjermanisë hitleriane, për asgjësimin e fashizmit në përgjithësi në Luftën e Dytë Botërore.

Si mund të ndodhte që të dështonte plani i «luftës-rrufe» të Hitlerit kundër Bashkimit Sovjetik e që ky të luante një rol kaq të madh në shpëtimin e njerëzimit nga skllavëria fashiste pa një përgatitje paraprake të gjithanshme për rnbrojtje, pa një forcë e pa një vitalitet të çeliktë të sistemit socialist, që kaloi provën më të rëndë e më të madhe në Luftën e Dytë Botërore? Si mund të ndahen këto fitore nga roli i jashtëzakonshëm që ka luajtur Stalini si në përgatitjen e vendit për t'i bërë ballë agresionit imperialist, ashtu edhe në shkatërrimin e Gjermanisë hitleriane dhe në fitoren historike mbi fashizmin? Çdo përpjekje djallëzore e revizionistëve hrushovianë, për të ndarë Stalinin nga Partia e nga populli sovjetik në lidhje me rolin vendimtar të shtetit socialist në këtë fitore, bëhet copë e thërrime përpara realitetit historik, që s'ka forcë ta kundërshtojë ose ta zbehë, jo më ta fshijë.

Lufta e popujve sovjetikë, me Stalinin në krye, çoi në çlirimin e një vargu të tërë vendesh e popujsh nga robëria naziste, bëri që të vendo sej demokracia popullore në mjaft vende të Evropës Lindore, u dha nxitje të madhe luftërave nacionalçlirimtare, antiimperialiste e antikolonialiste, bëri kështu që të shthuret e të shembet sistemi kolonial, që të krijohet në botë një raport i ri forcash në dobi të socializmit e të revolucionit.

Hrushovi, me paturpësi, e akuzoi Stalinin si njeri «të mbyllur», që gjoja nuk i njihte situatën në Bashkimin Sovjetik dhe situatat në botë, që nuk paska ditur ku i kishte armatat e Ushtrisë së Kuqe dhe se i paska drejtuar ato duke u mbështetur në një glob shkollor!

Meritat e pakundërshtueshme të Stalinit kanë qenë detyruar t'i njohin edhe krerë të tillë të kapitalizmit botëror si Çërçilli, Ruzvelti, Trumani, Ideni, Montgomeri, Hopkinsi e të tjerë, pavarësisht se në të njëjtën kohë këta nuk e kanë mbajtur fshehur armiqësinë për politikën dhe ideologjinë marksiste-leniniste e për vetë Stalinin. Unë kam lexuar kujtimet e tyre dhe kam parë se këta krerë të kapitalizmit flasin me respekt për Stalinin si burrë shteti dhe strateg ushtarak, e quajnë atë një njeri të madh «të pajisur me një sens strategjik të çuditshëm», «me një zgjuarsi të paparë në kapjen shpejt të problemeve». Çërçilli për Stalinin ka thënë: «. . . Unë e respektoj këtë njeri të madh e të shkëlqyer. . . Shumë pak njerëz në botë mund t'i kuptonin kështu, në kaq pak minuta, çështjet nëpër të cilat ne humbisnim prej shumë muajve. Ai kishte kapur gjithçka brenda një sekonde».

Hrushovianët deshën të krijojnë iluzionin sikur jo Stalini, por ata e paskan udhëhequr Luftën e Madhe Patriotike të Bashkimit Sovjetik kundër nazizmit! Por njihet botërisht se ata, gjatë kësaj kohe, ishin strukur nën hijen e Stalinit, të cilit i këndonin himne hipokrite, duke thënë: «Gjithë fitoret dhe sukseset tona ia detyrojmë të madhit Stalin» etj., etj., në një kohe kur përgatiteshin për t'i hedhur në erë këto fitore. Himnet e vërteta, që diInin nga zemra, këndoheshin nga ushtarët e lavdishëm sovjetikë, që, me emrin e Stalinit në gojë, kishin vënë gjoksin në betejat historike.

Komunistët dhe populli shqiptar e kanë ndjerë shumë fort dhe nga afër (ndonëse ndodheghim shumë larg nga Bashkimi Sovjetik) rolin e madh të Stalinit në momentet më të rënda që kalonte vendi ynë gjatë pushtimit fashist italian e gjerman, kur vendosej fati i atdheut tonë, - të qëndronte në skllavëri apo të dilte në liri e në dritë.

Në ditët më të vështira të luftës, Stalini ndodhej kurdoherë pranë nesh. Ai na forconte shpresat, na ndriçonte perspektivën, na çelikoste zemrat dhe vullnetin, na shtonte besimin në fitore. Shumë herë, fjalët e fundit të komunistëve, të patriotëve, të partizanëve shqiptarë që jepnin jetën në fushën e betejës, përpara litarit, mitralozit ose automatikut të armikut, ishin «Rroftë Partia Komuniste!», «Rroftë Stalini!». Jo një herë ka ndo dhur që plumbat e armikut, duke shpuar zemrat e bijve dhe bijave të popullit tonë shponin njëkohësisht veprat e Stalinit, të cilat i mbanin si një thesar të shtrenjtë në gji.


Me gjithë përpjekjet e fshehta e të hapur a të a:miqve të brendshëm e të jashtëm të Bashkimit Sovjetik për të sabotuar socializmin pas Luftës së Dytë Botërore, drejtësia e politikës staliniane ishte ajo që jepte tonin në problemet e mëdha ndërkombëtare. Vendi i sovjetëve, i zhuritur nga lufta, që la në fushat e betejës 20 milionë veta, u rindërtua me një shpejtësi të habitshme. Kjo punë e madhe u bë nga populli sovjetik, nga klasa punëtore e fshatarësia kolkoziane, të udhëhequra nga Partia Bolshevike dhe nga Stalini i madh.

 

ME STALININ

 

 

Rroftë

ditëlindjen 201 e

Karl Marksit!

5 Maj 1818 - 5 Maj 2019

 

 

 

 

 

Karl-Marx-Album

 

 

5. Maj

Dita e heroit kombëtar shqiptar

 

 

 

Hero i Popullit

Nderimi me i madh per Deshmoret e Kombit tone eshte rrezimi i monomentit te satrapit Ahemet Zogollit, ne Tirane!

 

 

Komunistët revolucionar nuk vdesin! Ata mbeten simbol i shpresës, qendresës, i besimit, vetmohimit, luftës dhe përpjekjeve, të guximit dhe të fitores! Të tillë ishin: Qemal Stafa, Vojo Kushi, Margarita e Kristaq Tutulani, e shumë të tjerë dëshmorë që ranë në altarin e lirisë për të mos vdekur kurrë!
Deshmorët e kombit tonë ranë që populli ynë, sikurse mbarë njerëzimi, të mos përjetojmë gjëra të tepërta e pa vlerë, si rehatia e ''sigurisë ekonomike'', meskiniteti psiko-borgjez, prioritete personale e mendjemadhësi, vese këto, që Qemali dhe shokët e tij komunist na ftojnë që t'i flakim tej.
Me zemrën në grusht dhe grushtin lartë, në nderim të kujtimit të përjetshëm të Dëshmorëve të atdheut e kombit tonë,
luftëtarëve tanë trima të lirisë e krenarisë shqiptare,
LAVDI!!!

 

 

 

 

 

Rroftë 1 Maj

Dita Ndërkombëtare e luftës së klasës punëtore!

Lavdi Stalinizëm-Enverizmi !

 

1 MAJ nuk éshté festé, por dita e LUFTÉS dhe e SOLIDARITETIT NDÉRKOMBÉTAR TÉ PUNÉTORÉVE.

 

1 maj në Shqipëri

faqen e internetit të veçantë

 

 

 

 

 

"Njerëzit kanë qënë dhe gjithmonë do të jenë viktima e naivë të mashtrimit dhe të vetëmashtrim në politikë, derisa të mësojmë se prapa frazave të ndryshme morale, fetare, politike dhe sociale, deklaratave apo premtimeve, fshihen interesat e njërës apo tjetrës klasë." (V.Lenin)

 

Lavdi kujtimit të Leninit të madh!

Lavdi leninizmit!

 

Rroftë Shoku Lenin

149. ditëlindjen

22 prill 1870

 

LAVDI MESUESIT PROLETARIATIT BOTEROR.

 

 

 

ENVER HOXHA

the 5th Classic of Marxism-Leninism

died on April 11, 1985

at 2.15 h

 

 

Messages of Solidarity

 

Message to the Albanian Section of the Comintern (SH)

on occasion of the 3th anniversary of death

of comrade Enver Hoxha


April 11, 1985 – April 11, 2019

 

We greet all comrades

of the Albanian Section of the Comintern (SH),

all Albanian communists, workers and poor peasants,

all Stalinist-Hoxhaists, revolutionaries, workers and toilers all over the world !

Today, we are in mourning over the grave loss of Comrade Enver Hoxha, the Fifth Classic of Marxism-Leninism, whose heart stopped beating on April 11th 1985.

In the year in which we celebrate 100 years of Comintern, we want to commemorate the 34th anniversary of the death of Comrade Enver Hoxha.

Comrade Enver Hoxha has spent his life fighting in the spirit of the Comintern of Lenin and Stalin, though neither he nor the Party of Labour of Albania ever became a member of the Comintern.

 

Enver Hoxha

- standard bearer of today's world communism in the revolutionary, militant spirit of the Comintern of Lenin and Stalin

- greatest fighter of proletarian internationalism against modern revisionism

 

Comrade Enver Hoxha has spent his life fighting in the spirit of the Comintern of Lenin and Stalin, though neither he, nor the Labor Party of Albania, ever became a member of the Comintern.

It is also known that the Titoists have refused Enver Hoxha's request for membership in the Cominform. Albania was a member of the Stalinist World Camp, but excluded from membership in the Cominform. Enver Hoxha took up the fight against this betrayal. The victorious battle against Titoism became one of the most glorious battles of comrade Enver Hoxha in the history of the struggle against modern revisionism.

But it was not just the Titoists, but also all the Cominform representatives who eventually prevented Albania's membership in the Cominform. So, what were those Kominformists? They were the former representatives of the Comintern, some of whom had even signed the dissolution of the Comintern (including Zhdanov, the first official leader of the Cominform). It was all those who had implemented the degeneration of the Comintern since the Seventh World Congress. These included Thorez and Togliatti. In his famous work, "Eurocommunism is Anti-Communism," and in many other works, Enver Hoxha has excellently exposed and condemned the revisionist betrayal of these two co-signers of the dissolution of the Comintern, so that it suffices to refer to this.

However, the three following names of co-signers of the dissolution of the Comintern are not mentioned in the works of Enver Hoxha: Kuusinen, Manuilsky and Kolarov. That's why we're adding a short description of these three traitors to communism:

Shortly before Stalin's death, Kuusinen was expelled from the Politbureau of the CPSU. But after the elimination of the so-called "anti-party" group (Molotov, Kaganovich and Malenkov), which had been sharply criticized by Kuusinen, Khrushchev took him back to the Politbureau in 1957. Kuusinen became the right hand of Khrushchev. Enver Hoxha called the representatives of the "anti-party-group" = "corpses of Bolshevism." This does not automatically mean that Enver Hoxha would allegedly stand on the side of Khrushchev's right hand - Kuusinen. In the contrary !

Kuusinen also supported the notorious Soviet revisionist Suslov, who, as subsequent official leader of the Cominform (after the death of Zhdanov), had taken anti-Stalinist, namely Krushchevite influence on the member states of the Stalinist camp.

Kuusinen played a key role in the transformation of Stalin's Communist world movement into the Soviet revisionist world camp. Kuusinen was one of Stalin's harshest critics at the 20th Party Congress of the CPSU and an open opponent of Enver Hoxha. So, if comrade Enver Hoxha defended the Comintern of Lenin and Stalin then this does not simultaneously mean that he would also defend such a criminal Comintern leader like Kuusinen.

And Manuilsky once belonged to the group of Otzovists which was excluded from the Bolshevik Party. Manuilsky also supported the groups "Golo" and "Nashe Slovo", which fought against Lenin. Manuilsky was then a member of the group "Mezhraiontsy" - a group led by Trotsky.
By the way, Manuilsky and Dimitrov were big patrons of the social fascist Walter Ulbricht for years.
Manuilsky was one of the most determined advocates of the alliance with the bourgeoisie ("Popular Front"). This fits in with the following public statement, which Manuilsky announced in 1931: "Hitler is our undoubted ally."

This so called "undoubted ally ", Enver Hoxha 13 years later, in 1944, had devastatingly beaten in Albania !!

Shortly before Stalin's death, Manuilsky was no longer elected to the Ukrainian Central Committee. However, after Stalin's death, Manuilsky was rehabilitated by the Soviet revisionists and highly decorated by them.

Concerning Kolarov, as a Bulgarian, of course, he was faithful to the revisionist line of Dimitrov.

Most of the leaders of the Comintern have become leaders of the parties of modern revisionism, operators of unification with social-democratic bourgeois parties, pioneers of social fascism. All this was so excellently unmasked and combatted by no one else than comrade Enver Hoxha.

All have turned away from the world revolutionary tradition of the Comintern and propagated the revisionist "own way to socialism" and thrown overboard the world socialist revolution for the common goal of world socialism. They all became revisionists, namely "proletarian internationalists" in words and enemies of proletarian intenationalism, in deeds !

Enver Hoxha struggled against modern revisionism, always following the revolutionary line of the Comintern of Lenin and Stalin, and he did this so brilliantly, like no other in the world.

And after the betrayal of modern revisionism, Enver Hoxha has faithfully continued the path of the Comintern of Lenin and Stalin as the leader of the Marxist-Leninist world movement.

Enver Hoxha defined the struggle for world communism as follows:

"World communism of today must be marked by a revolutionary militant spirit of the heroic times of Lenin and Stalin, of the Comintern."

(Enver Hoxha, Report at the 5th Congress of the PLA, November 1966, reprint KPD/ML, page 268, 1977, German)

The Comintern (SH) has faithfully followed Enver Hoxha's path towards world communism from the very beginning of her founding, vowing to continue this fight in future, too.

The attitude of the PLA at its 7th Party Congress made it clear that the re-founding of the Comintern "at that time was not yet matured" (Enver Hoxha). From this, nobody can conclude , however, that Enver Hoxha would have been fundamentally against the rebuilding of the Comintern. This would be in contrast to his above slogan. If you really want to fight in theLeninist-Stalinist spirit of the Comintern than you cannot exclude the fight for its refoundation on the basis of the 5 Classics of Marxism-Leninism. This was , in principle, totally clear for comrade Enver Hoxha. Therefore he defined the refoundation only as a matter of time.

If the Comintern (SH) criticizes the revisionism of Dimitrov and other former Comintern leaders, the neo-revisionists respond not with counter-arguments, but with slanders. Allegedly, we are accused of being a "deviant" from Hoxhaism. However, what is Hoxhaism ? In contrast to the views of neo-revisionists, Hoxhaism is a practical guide to the implementation of Lenin and Stalin's ideas under the conditions of the capitalist-revisionist world, rather than a guide to the practical implementation of Dimitrovism. Enver Hoxha built up socialism in Albania according to Hoxhaism and not according to Dimitrovism with which the revisionist Bulgaria was built.

One can not criticize the revisionist Comintern leaders while protecting Dimitrov. Dimitrov was not the one who, as leader of the Comintern, criticized or even fought the revisionist course of the other Comintern leaders. In truth, Dimitrov was the driving force among the revisionist Comintern leaders. He was the real gravedigger of the Comintern. At first he dissolved the Comintern as the organizational band of world communism, thus destruction of the unity of the Sections, and then splitting the communist world movement by attacking the true Marxist-Leninist forces as "dogmatic" and "sectarian", and this only, because they faithfully sticked to the principles of Marxism Leninism - all that is the result of Dimitrovism and goal of his today's followers.

Enver Hoxha has demonstrated that former Comintern leaders have adopted more and more open pacifist, opportunist, reformist, and revisionist positions. These were deviations from revolutionary Marxism-Leninism, from proletarian internationalism, from the common line of the international communist movement, deviations from the principled line of the Leninist-Stalinist Comintern.

It was Comrade Enver Hoxha, who has extensively and profoundly criticized in his works all these treacherous positions.
Hoxhaism, the most developed ideology of the world proletariat, has triumphed over the modern revisionists, and it will also triumph over today's neo-revisionism!

The global weapons of the world proletariat can only defeat the global weapons of the world bourgeoisie if they are carried by a tightly and centrally organized proletarian world army, led by its Stalinist-Hoxhaist general staff.

The Comintern (SH) is the only organization in the world that consistently, unreservedly defends, continues, and promotes the revolutionary lineage and tradition of Comrade Enver Hoxha's glorious Marxist-Leninist world movement.

The Stalinist-Hoxhaist World Movement is the world movement of the 5 classics of Marxism-Leninism.

We were and are the loyal and true standard bearer of comrade Enver Hoxha, and will remain forever!

We swear that we will victoriously continue the struggle of Comrade Enver Hoxha.

We raise the global banner of Comrade Enver Hoxha !

We raise our internationalist fist for Comrade Enver Hoxha!

Long live comrade Enver Hoxha – the glorious 5th Classic of Marxism-Leninism!

Comrade Enver is immortal – his red revolutionary genius enlightens our path towards the victorious world socialist revolution!

He will live forever in hearts and minds of every oppressed and exploited worker and of every communist!

All capitalist-revisionist lies and calumnies will never erase comrade Enver's glorious legacy!

Long live the 5 Classics of Marxism-Leninism: Marx, Engels, Lenin, Stalin and Enver Hoxha!

Long live Marxism-Leninism-Stalinism-Hoxhaism!

Death to world capitalist-imperialist order and to its revisionist, neo-revisionist and social-fascist lackeys!

Long live world armed proletarian, socialist revolution!

Long live world proletarian dictatorship!

Long live world socialism and world communism!

Long live the Comintern (SH) – the only authentic defender of comrade Enver’s revolutionary, proletarian legacy!

 Wolfgang Eggers

Comintern (SH)

April 11, 2019

 

 

34 vjetori i shokut Enver Hoxha

 

 

 

 

136 vjetori 

 

 

SHKENCTARI I PATHYESHEM BOTEROR!
TITANI I MENDIMIT REVOLUCIONAR!
KARL MARKS


(5 Maj 1818 - 14 Mars 1883)

website të veçantë në anglisht

Lavdi veprës të madhit Karl Marks !

 

 

 Rroftë Dita Ndërkombëtare të Gruas!

 

 

 

 

Gruja Shqiptare

 

 

 

 

 

 

Mar 5, 2019

66 Data e vdekjes

Stalini i madh është i pavdekshëm!

 

 

faqen e internetit të veçantë
anglisht
gjermanisht

 

 

 

 

Ushtria e jonë trime përulet me nderim përpara kujtimit të të madhit Stalin. Ajo betohet se do të ju mbetet gjithmonë besnike mësimeve të Josif Visarionoviç Stalinit dhe do të përvetësoj pa u lodhur artin ushtarak Stalinian të Ushtrisë Sovjetike për të mprehur vigjilencën revolucionare për tu forcuar dhe çelikosur për të qenë kurdoherë roje e sigurt e atdheut dhe e paqes.

ENVER HOXHA

 

"Stalini eshte nje revolucionar e marksist i shquar, qe ka merita te medha ne lidhje me mbrojtjen dhe me zhvillimin e teorise marksiste-leniniste, me triumfin e socializmit ne Badhkimin Sovjetik, me fitoren e shkelqyer te popujve sovjetike mbi agresoret hitleriane, me zhvillimin e levizjes nderkombetare."

Enver Hoxha

 

Shoku Stalin na mësoi ta ruajmë, si dritën e syrit, unitetin e Partisë dhe pastërtinë e radhëve të saja, t'u japim goditje të pamëshirshme armiqve të jashtëm e të brendshëm të Partisë, që guxojnë të prishin unitetin e saj dhe orvaten ta largojnë Partinë tonë nga rruga e drejtë.

25 mars 1953 – Enver Hoxha

 

 

 

 

30 vjet nga greva historike e minatorëve të Trepçës

Ishin rreth 1,300 minatorë që kishin hyrë në këtë grevë për të mbrojtur ekzistencën e Kosovës dhe autonominë e saj.

Minatorëve së pari u uroj shëndet dhe punë të mbarë në punën e tyre madhore që e bëjnë. Pa mundin dhe punën e tyre ky vend nuk do të ekzistonte, prandaj meritat më të mëdha u takojnë atyre që derdhin djersë e mund për këtë vend.

faqe speciale në gjuhën

gjermane

 

në anglisht

 

Enver Hoxha

KOSOVA REPUBLIKE

7 GUSHT 1981

 

 

 

 

Lenini vdiq 95 vjet më parë

21 janar 2019
21 janar 1924

 

 

Fotot e vdekjes së Leninit

 

 

 

Leninizmi - Stalinizmi

është e pathyeshme!

 

"Asgjë nuk mund të mposhtur leninizmin, trashëgiminë revolucionare Leninit
- Nuk ka dhunë, nuk ka tradhti, nuk ka demagogji."

Enver Hoxha

 

faqen e internetit të veçantë
anglisht
gjermanisht

 

 

 

Ja ç'thotë Lenini për

kulturën socialiste:


«Pa e kuptuar në mënyrë të qartë se vetëm duke e njohur me saktësi kulturën që ka krijuar gjithë zhvillimi i njerëzimit, vetëm duke e ripunuar atë mund të ndërtohet kultura proletare — pa e kuptuar këtë ne nuk do të jemi në gjendje ta zgjidhim këtë detyrë. Kultura proletare nuk është një diçka që s'dihet se nga ka dalë, nuk është një shpikje e njerëzve që e quajnë veten specialistë të kulturës proletare.
Të gjitha këto janë fund e krye gjepura. Kultura proletare duhet të jetë zhvillimi i natyrshëm i gjithë atyre diturive që ka përpunuar njerëzimi nën zgjedhën e shoqërisë kapitaliste, të shoqërisë çifligare, të shoqërisë burokrate.
Të gjitha këto rrugë dhe rrugica kanë çuar dhe çojnë, dhe vazhdojnë të çojnë në kulturën proletare po ashtu, sikundër ekonomia politike, e ripunuar nga Marksi, na tregoi se ku duhet të arrijë shoqëria njerëzore, na tregoi kalimin në luftën e klasave, në fillimin e revolucionit proletar.
Kur dëgjojmë shumë herë si midis përfaqësuesve të rinisë, ashtu edhe midis disa mbrojtësve të arsimit të ri, sulme kundër shkollës së vjetër, kur dëgjojmë të thuhet se shkolla e vjetër ka qenë një shkollë, ku gjërat mësoheshin përmendsh, ne u themi se ne duhet të marrim ato gjëra të mira që ka pasur shkolla e vjetër.
Ne nuk duhet të marrim nga shkolla e vjetër atë që ajo bënte duke e rënduar mendjen e të riut me një sasi të panumërt dijesh, nëntë të dhjetat e të cilave ishin të panevojshme dhe një e dhjeta e shtrembëruar, por kjo nuk do të thotë se ne mund të kufizohemi me konk/uzionet komuniste dhe të mësojmë përmendsh vetëm parullat komuniste. Kështu nuk krijohet komunizmi. Komunist mund të bëhesh vetëm atëherë kur ta kesh pasuruar mendjen tënde me njohjen e të gjitha diturive që ka përpunuar njerëzimi.
Ne nuk kemi nevojë t'i mësojmë gjërat përmendsh, por ne kemi nevojë ta zhvillojmë dhe ta perfeksionojmë mendjen e çdo nxënësi me njohjen e fakteve themelore, sepse komunizmi do të shndërrohej në një f jalë boshe, do të shndërrohej në një etiketë të kotë, komunisti nuk do të ishte veçse një njeri mendjemadh dhe i zbrazët po të mos përpunoheshin në ndërgjeg jen e tij të gjitha dijet e fituara. Ju duhet jo vetëm t'i përvetësoni këto dije, por t'i përvetësoni në mënyrë të tillë që t'i shikoni ato me sy kritik, që të mos e rëndoni mendjen tuaj me gjepura të panevojshme, por ta pasuroni atë me njohjen e të gjitha fakteve, pa të cilat sot nuk mund të kemi një njeri me kulturë. Sikur një komunist të fillonte të mburrej me komunizmin në bazë të konkluzioneve të gatshme që ka gjetur, pa bërë një punë shumë serioze, të vështirë, të madhe, pa i analizuar faktet, të cilat ai duhet t'i shikojë me sy kritik, një komunist i tillë do të ishte për t'u vajtuar. Dhe kjo cektësi do të ishte jashtëzakonisht e dëmshme. Në goftë se unë e di se di pak, unë do të përpiqem që të di më shumë, por në qoftë se një njeri thotë se është komunist dhe se nuk ka nevojë të dijë asgjë serioze, atëherë ai nuk do të bëhet kurrë komunist dhe as do t'i shëmbëllejë një komunisti»[1].


Në njëjtën vepër Lenini thotë gjithashtu:


«Marksizmi e fitoi rëndësinë e tij historike botërore si ideologji e proletariatit revolucionar, sepse marksizmi nuk i flaku aspak realizimet më të vyera të epokës borgjeze, por, përkundrazi, përvetësoi dhe përpunoi çdo gjë të vyer që përmbante zhvillimi më se dymijëvjeçar i mendimit dhe i kulturës njerëzore. Vetëm puna e mëtejshme mbi këtë bazë dhe po në këtë drejtim, e frymëzuar nga eksperienca praktike e diktaturës së proletariatit, si lufta e tij e fundit kundër çfarëdo shfrytëzimi, mund të quhet si një zhvillim i kulturës me të vërtetë proletare»[2]


__________

1 V. I. Lenin. Veprat, vëll. 31, f. 319-320,
2 Po aty, f. 356

 


Arkivi i Leninit

 

 

 

 

RROFTË

Stalinizëm-Enverizmi !

2019

 

18 vjet Kominterni (SE)

 

 

Përshëndetje e solidaritetit

 

Message of the Comintern (SH)

on occasion of the 18th anniversary

of the Comintern (SH)


December 31, 2000 - December 31, 2018


Dear comrades !

Today, we celebrate the 18th anniversary of the founding of the Comintern (SH).. At the current highest stage of its development, the proletarian International reached in all its 154 years of history (since 1864) the longest uninterruptedly revolutionary phase without deviations, degenerations, crises etc. This is a heavy blow against all enemies of the proletarian International and a great victory for the world proletariat.

The founding of the Comintern (SH) is an event of great historical importance. From that day on the great work of the Comintern had been continued actively and honorably.

The Comintern (SH) was founded because the Comintern history teaches that the world proletariat can not be victorious without its world party. Without revolutionary leadership of a Bolshevik world organisation, the matter of the world-proletarian revolution is doomed to failure.

The Comintern (SH) is the organization of the world proletariat in the period of the revolutionary transition from world capitalism to world socialism, and from world socialism to world communism.

Without Communist International there is no overthrow and destruction of world capitalism.

Without Communist International there is no victorious construction of world socialism.

Without Communist International there is no transition to world communism.

In the end of the 1990s we created the "19 Theses" of the re-construction of the Comintern of Lenin and Stalin on occasion of the 80th anniversary of foundation. Today, 20 years later, when we will enter the centenary of the founding of the Comintern, these "19 Theses" have already become a historical document in itself.

In this document we answered positively the most decisive question:

"Should we found a new Communist International at the millenium change ?"

We said "yes" because we had a rock solid conviction what Lenin has formerly prophesized after having overcome the opportunistic degeneration of the Second International:

"Essentially the Communist International did not fall - lives on till this day and will also live on in future!"

And in our "19 Theses" (1999) we said:

"Yes, the creation of a new Comintern is not to be delayed. It is the very first and most essential task for all communists in the world - in the coming millenium."

To start with the creation of a new proletarian vanguard party, the Comintern (SH) was founded in the New Year Eve 200 0/ 2001 by those Stalinist-Hoxhaists who couldn't accept to give up the beloved former glorious Comintern of Lenin and Stalin..

The Stalinist-Hoxhaists wanted to take revenge on the betrayal of the revisionists and were determined enough to reorganize the anti-revisionist struggle on the basis of the 5 Classics of Marxism-Leninism by means of the founding of the Comintern (SH).

These Stalinist-Hoxhaists were less than fingers at a fist, but firm and determined enough to uphold the banner of the world socialist revolution.

These Stalinist-Hoxhaists , who founded the Comintern (SH), decided to protect and spread the revolutionary flame of the world proletariat in the spirit of the 5 Classics of Marxism-Leninism all over the world.

 

In our "CALL FOR THE FOUNDING OF THE NEW COMINTERN"

we stated on New Year's Eve 2000:


"Comrades, this is the historical, last dark night, when the revisionists and social-fascists and all their open and hidden lackeys all over the world hindered us Marxist - Leninists to refound our Communist International. With a new red dawn we step into the new century with our new Communist International in continuation of all the former Communist Internationals founded in the spirit of Marx, Engels, Lenin and Stalin. We declare with this -now and forever :

Comrade Enver Hoxha is the 5 th Classic of Marxism-Leninism aside Marx, Engels, Lenin and Stalin. This will be the ideological basis of the Comintern (ML).
It is from now on the duty of the Marxist-Leninists all over the world to join and keep the Comintern (ML) alive as a Bolchevist class-instrument of the world proletariat."

 

The entire struggle of the Comintern (SH) within 18 years was based on the teachings of the 5 Classics of Marxism-Leninism in preparing, propagating and accelerating the world-proletarian, socialist revolution.

And that's what we a very proud of.

Like the last years, we are again overwhelmed by the support of our members and users. The Comintern (SH) was pleased by the large amount of users of our websites from all over the world. We thank you for the many interesting inquiries to our email address or on facebook, which we gladly answered. We were also pleased with criticisms that helped us correct mistakes. And last but not least, your words of praise have encouraged us to march always further to the world socialist revolution. We will also be very pleased about your contributions in the coming year 2019. We would like to thank you for your loyalty to the Comintern (SH) and wish you all a lot of success in the new year! Together we will be victorious !

On occasion of its 18th anniversary the Comintern (SH), we send militant greetings to all comrades the world over.

We want to thank you for your greetings, for your active support and solidarity.

We highly appreciate your revolutionary work that you have done and that will be done in 2019.

We wish you all continued strength, courage and perseverance in our global class struggle!

The victory of the world socialist revolution is inevitable !

The glorious epoch of world socialism will soon begin !

Forward with the Comintern (SH) to the world socialist revolution!

Forward in the spirit of the five Classics of Marxism-Leninism!

Long live proletarian internationalism!

Long live world communism!

Comintern (SH)

Wolfgang Eggers

31st of December 2018

 

 

Qofte viti i mbare dhe i fitoreve te medha!
Pershendes.

 

JA NA ERDHI VITI I RI

youtube

 

 

 

 

 

 

 

 

INTERNACIONALJA

(SHQIP)

 

 

"Marksizëm-leninizmi - Kjo është një domosdoshmëri, është si ajri që ne thithim, buka që hamë "
Enver Hoxha

 

 

Lavdi INTERNACIONALJA KOMUNISTE

(Staliniste - Enveriste) !

(arkivi 2013/14)

 

Long live Stalinism-Hoxhaism ! (English)


RROFTË Stalinizëm-Enverizmi ! Albanian)


Es lebe der Stalinismus-Hoxhaismus ! (German)

Да здравствует сталинизм - Ходжаизм ! (Russian)

გაუმარჯოს სტალინიზმ-ხოჯაიზმის! (Georgian)

Viva o Estalinismo-Hoxhaismo! (Portuguese)

Viva Stalinismo-Hoxhaismo! (Italian)


斯大林霍查主义万岁! (Chinese)


Viva el Stalinismo-Hoxhaismo! (Spanish)


Vive le Stalinisme-Hoxhaisme! (French)


At zije Stalinismus-Hodzismus! (Czech-Slovak)


Ζήτω το σταλινισμός - Χότζα-ισμό ! (Greek)


Živeo Staljinizam - Hodžaizam! (Bosnian)

Niech zyje Stalinizm-Hodzyzm! - (Polski)

! زنده باد استالینیسم-خوجهئیسم (Farsi) 

Niech zyje Stalinizm-Hodzyzm! - (Polski)

 

Længe leve Stalinismen-Hoxhaismen (Danish)

Hidup Stalinisma dan Hoxhaisma! (Malay)

Staliniyamum-Hoxhaiyamum niduzhi vazga (Thamil) 

Viva o Stalinismo e o Hoxhaísmo (Português Brasil)

स्टालिनबाद-होक्जाबाद जिन्दाबाद! (Nepali) 

Trăiască Stalinism-Hodjaismul! (Romanian)

Viva l'Estalinisme-Hoxaisme! (Occitan)

سٹالنزم ، ہوکسزازم زندہ باد پائندہ باد
(اردو) (Urdu)

!عاشت الستالينية-الخوجية (Arab language)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link-Faqet

Seksioni

SHQIPTAR

 

Libraria

- Arkivi -


 

Seksionet

Seksioni amerikan

Seksioni egjiptian

Seksioni gjeorgjian

Seksioni gjerman

Seksioni ruse

Seksioni shqiptar

Seksioni gjithë-arab

Seksionet

në ndërtim:

Seksioni grek

Seksioni Indian

Seksioni irakian

Seksioni italian

Seksioni jugosllav

Seksioni polak

Seksioni portugez

 


Detyrat e seksioneve të Komintern (SE)

vendosi më 6 gusht 2015


 

Organi Qendror i Kominternës (SE)

Revolucioni botëror

Arkiv

Revolucioni botëror

2018

2017

2016

Janar-Qershor

Korrik-Dhjetor

 

2015

Janar-qershor

Korrik-dhjetor

 

2014

Jan-Tet

Nëntor-Dhjetor

Organ Qendror PPSH

8 nëntor 1941 - 1990

Arkiv

(shpejt)


 

Enver Hoxha

Themelues dhe udhëheqës i PPSH

(1908 - 1985)

 

 

Partia e Punës e Shqipërisë

PPSH - Dokumentet

 

Republika Popullore Socialiste E Shqiperise

 

Historia e Shqiperise

 

 

na kontaktoni

com.2000@protonmail.com

 

 

Mariglen Gjoka

Mariglen Gjoka - FACEBOOK

 

themelues Deklarata

 

 

anglisht

 

për ne

 

bashkohuni me ne

 

 

B.P.S.H.

 

 

BRPSH

Seksioni shqiptar i Rinisë Komuniste Ndërkombëtare

 

Këngët dhe Poezi

 

 

 letërsi revolucionare

 

 

Filmi shqiptar

 

 

fahne Video

 


 

Kominterni (SE)

Statut

Program

Platforma

 


 

themelues Deklarata

31 dhjetor 2000


 

 

Platforma

vendosi 7 nëntor 2009

[Deklarata programatik]
 


Enver Hoxha

klasik i 5-të i marksizëm-leninizmit dhe rithemelimit të Kominternës


 

Enver Hoxha dhe Enverizmit


 

 

What is Stalinism-Hoxhaism? 


 

linja e Përgjithshme

e revolucioni botërore proletar-socialiststrategjia dhe taktika

 

online:

PDF-Download

Kapitulli i parë (English)

Kapitulli i dytë (English)

 


manifest i partisë të botës bolshevizëm


 

Çfarë kadie Komintern

(SE)?

Programi
Komuniteti bota nr. 1


 


 

Lëvizja bota komuniste

(staliniste - enveriste)

 


 

 


Bashkimi Kuq Tregtinë Ndërkombëtare

BKTN


 

 

rinisë komuniste ndërkombëtare

( K J I 1919 - 1943) / (2009)


 

 

International

 Komuniste Grave

(staliniste-enveriste)

 


Front i kuq botëror kundër luftës dhe fashizmit

Bashkim e Luftëtarëve të Frontit të Kuq

anglisht

gjermanisht

arab 

S N K

Solidariteti ndërkombëtar komunist

 


 

LISTA E TË GJITHA VENDEVE